KLUB MŁODYCH ODKRYWCÓW KLASY 2

BYĆ JAK IGNACY- Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Wierzymy, że nauka może zmienić świat a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać naszego patrona Ignacego Łukasiewicza - wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
W czwartej edycji programu będziemy odkrywać tajemnice nauki, cofając się do czasów wybitnych polskich naukowców i wynalazców. Pierwszą bohaterką jest Stanisława Adamowiczowa - lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Drugim naukowcem jest Jan Czochralski - odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, jego metoda przyczyniła się do powstania mikroprocesorów. Trzecia postać to Mieczysław Bekker - twórca łazika księżycowego wykorzystywanego w misjach Apollo 15, 16 i 17. Czwarty naukowiec to Józef Hofmann, wybitny pianista, kompozytor i wynalazca, autor ponad 70 wynalazków! Każdemu z naukowców poświęcamy jeden blok tematyczny.


STANISŁAWA ADAMOWICZOWA

Najpierw badaliśmy , jak zarazki przenikają przez skórę
Układaliśmy z puzzli obrazki przedstawiające przedmioty , które można zobaczyć w gabinecie lekarskim.


Rysowaliśmy bakterie i wirusy,których jeszcze nie odkryto

i nakręciliśmy rapowany videoklip zachęcający do szczepień

Do tego projektu na pewno jeszcze wrócimy.


13 listopada 2019

Badamy zjawiska magnetyczne

Magnesy maja bieguny- co z tego wynika.
Czy kompas zawsze pokazuje prawidłowo północ?

Jak opiłki stali reagują na magnes?

Który magnes jest mocniejszy?

Być jak Ignacy- tworzymy gry planszowe poświęcone zdrowiu

Dzisiaj -27.11.2019 roku




w KMO sprawdzaliśmy, jak będzie funkcjonował nasz organizm za...70 lat.Zorganizowaliśmy wyścigi z obciążeniem nóg, wiązanie butów, lub zdejmowanie skarpetek z poduszkowym usztywnieniem kręgosłupa, zbieranie monet w rękawiczkach, nawlekanie igły w goglach i nasłuchiwanie dźwięków w profesjonalnych słuchawkach wyciszających.


4.12.2019- SPRAWDZAMY , JAK OSZUKUJĄ NAS NASZE ZMYSŁY
Złudzenia optyczne i czuciowe, czyli powiększanie bez lupy, trzeci palec między dwoma wskazującymi, podwojne ukłucie , które czujemy jako jedno i kiedy mamy dwa nosy?Takie rzeczy tylko w KMO w 2c SP nr 39 w Sosnowcu.





BYĆ JAK IGNACY- JAN CZOCHRALSKI

Drugim naukowcem IV edycji Być jak Ignacy jest Jan Czochralski - odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, służącej obecnie do otrzymywania monokryształów, które są podstawą do produkcji mikroprocesorów. Wynalazca stworzył także stop bezłożyskowy (metal B), który doprowadził do rewolucji w kolejnictwie. Mimo braku matury jest najczęściej cytowanym polskim uczonym. Jeden z najwybitniejszych polskich wynalazców.
W scenariuszu projektu był opis krystalizacji soli, ale to robiliśmy już w zeszłym roku. Postanowiliśmy skrystalizować cukier.
Wykonanie roztworu nasyconego nie było wcale takie łatwe.
Potem długie kilkutygodniowe czekanie aż na powierzchni utworzy się skorupka krystalicznego cukru.
Nie powstał monokryształ, ale kryształowe mini lizaki też nam się podobały!


Po obejrzeniu filmu o naszym odkrywcy przeprowadziliśmy z nim wywiad i zagraliśmy w grę odpowiadając na pytania i realizując wyzwania.




MIECZYSŁAW BEKKER
TWÓRCA ŁAZIKA KSIĘŻYCOWEGO
Kosmos fascynuje zawsze i każdego.z wielka przyjemnością poznaliśmy sylwetkę Mieczysława Bekkera,który skonstruował pierwszy łazik księżycowy. Poszliśmy w jego ślady:







UDAŁO NAM SIĘ POLECIEĆ NA KSIĘŻYC!

Spotkaliśmy kosmitów i napisaliśmy do nich
Koniec roku szkolnego- koniec naszego projektu

Komentarze

Popularne posty